Reply
kthx. TTC since Nov 2012; Cleves, Ohio 65258 posts
9th Dec '12
Quoting Jude the Super k******r:" <blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Uh yeah. But I'd like to be able to spend that ... [snip!] ... So, no, I can't afford treats all the time."</blockquote> $700 a month on junk food is crazy, food stamps or not"


And I agree. But honestly a lot of that money is for meals. The only 'junk' we buy is pop, chips sometimes, and cereal. I buy ice cream when I have the extra money (my guilty pleasure). But it's irritating to see people just be able to buy it whenever they want, because they can :?




Like tonight at work... f**king $30 worth of Red Bull on EBT. Because they can. I cringe having to pay $3 for a Monster.

user banned California 36390 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" And I agree. But honestly a lot of that money is for meals. The only 'junk' we buy is pop, chips sometimes, ... [snip!] ... :? Like tonight at work... f**king $30 worth of Red Bull on EBT. Because they can. I cringe having to pay $3 for a Monster."</blockquote>




I don't ever buy energy drinks or pop, rarely.juice, ice cream only when AF is here, one bag of chips per week. I have cereal stashed away because I buy a ton.when.it goes.on sale.

kthx. TTC since Nov 2012; Cleves, Ohio 65258 posts
9th Dec '12
Quoting Jude the Super k******r:" <blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" And I agree. But honestly a lot of that money is ... [snip!] ... ice cream only when AF is here, one bag of chips per week. I have cereal stashed away because I buy a ton.when.it goes.on sale."


We don't go through too much cereal, thankfully. Those b***hes are like $4 a box :?

user banned California 36390 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" We don't go through too much cereal, thankfully. Those b***hes are like $4 a box :?"</blockquote>




You are being robbed. I may around $1.50/box

kthx. TTC since Nov 2012; Cleves, Ohio 65258 posts
9th Dec '12
Quoting Jude the Super k******r:" <blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" We don't go through too much cereal, thankfully. ... [snip!] ... cereal, thankfully. Those b***hes are like $4 a box :?"</blockquote> You are being robbed. I may around $1.50/box"


Generic or name brand?



Again... this thing with SO... lol. I could care less what brand cereal is. It all tastes the same to me.

user banned California 36390 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Generic or name brand? Again... this thing with SO... lol. I could care less what brand cereal is. It all tastes the same to me."</blockquote>




For.general mills. Reeces puffs, golden grahams. I get it for the boys. :roll:

kthx. TTC since Nov 2012; Cleves, Ohio 65258 posts
9th Dec '12
Quoting Jude the Super k******r:" <blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Generic or name brand? Again... this thing with ... [snip!] ... tastes the same to me."</blockquote> For.general mills. Reeces puffs, golden grahams. I get it for the boys. :roll:"


God I'm jealous. I've never seen those below $2.99 :x

user banned California 36390 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" God I'm jealous. I've never seen those below $2.99 :x"</blockquote>




Where are.you shopping and.what are your options?

kthx. TTC since Nov 2012; Cleves, Ohio 65258 posts
9th Dec '12
Quoting Jude the Super k******r:" <blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" God I'm jealous. I've never seen those below $2.99 :x"</blockquote> Where are.you shopping and.what are your options?"


Shopping at Kroger. I can shop at Walmart and Meijer. Kroger is closest.. but we always spend less at Walmart.



I made a grocery list. And my budget is $100 or less. Lets see if I'm able to stick to it :lol:

user banned California 36390 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Shopping at Kroger. I can shop at Walmart and Meijer. Kroger is closest.. but we always spend less ... [snip!] ... always spend less at Walmart. I made a grocery list. And my budget is $100 or less. Lets see if I'm able to stick to it :lol:"</blockquote>




I saved so much money at Kroger. $150/week to feed a family of 9.

M walls 4 kids; Keenesburg, Colorado 7267 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Generic or name brand? Again... this thing with SO... lol. I could care less what brand cereal is. It all tastes the same to me."</blockquote>




Just buy the generic cereal & dump it in the name brand box. Your SO will never know the difference

kthx. TTC since Nov 2012; Cleves, Ohio 65258 posts
9th Dec '12
Quoting Jude the Super k******r:" <blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Shopping at Kroger. I can shop at Walmart and ... [snip!] ... see if I'm able to stick to it :lol:"</blockquote> I saved so much money at Kroger. $150/week to feed a family of 9."


I think I did good. We spent $104... which included 4lbs of ground beef, pork chops, some $10 toy for Gizzy :lol: , a bunch of Hamburger Helper (they were only $1.. I love when those are on sale, lol). Shampoo, pregnancy tests :lol: Milk and other boring stuff. Lol.

......... nowhere, NW, United States 25972 posts
9th Dec '12
Quoting Michael Westen:" I dont know if I'm just reading what you wrote wrong but hamburger helper and ramen are TERRIBLE for you! Lol"


Oh, I know..lol



I was saying that you get bitched at if you get FS and buy that stuff and you still get bitched at if you buy the good food too..

S U Z I E 3 kids; Venezuela 18554 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Uh yeah. But I'd like to be able to spend that $700 on strictly treats. However, I have to actually ... [snip!] ... or something... and I can't buy it because I had to pay bills and buy groceries. So, no, I can't afford treats all the time."</blockquote>




I think you're just an angry, bitter person in general, lol.. Spend $250 on junk and that still leaves you $450 for expensive, name brand foods you must have! Quit being so irritated over FS and the people who qualify.for them...

MinnesotaMommy2One 1 child; Minnesota 2384 posts
9th Dec '12

<blockquote><b>Quoting kthx.:</b>" Uh yeah. But I'd like to be able to spend that $700 on strictly treats. However, I have to actually ... [snip!] ... or something... and I can't buy it because I had to pay bills and buy groceries. So, no, I can't afford treats all the time."</blockquote>




I agree with some of your points but you are taking things way too far.you sound like more of a republican than me, and I'm a republican lol. You were bragging about having an education but I'm genuinely curious what sort of education you have to only be making 9 bucks an hour....I may have misread but I believe that's what you said.