Reply

Cast Your Vote:

    • Regular gallon milk -- Votes: 4
    • Powdered milk -- Votes: 9
Which is cheaper? I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24856 posts
status 23rd Jan '13

I am curious as to which one you get more for the money.

M walls 4 kids; Keenesburg, Colorado 7267 posts
23rd Jan '13

I think in the end the powdered is cheaper but doesnt taste the same IMO. I buy it to use for cooking/baking or in case we run out of regular milk

M walls 4 kids; Keenesburg, Colorado 7267 posts
23rd Jan '13

You can also mix it half & half with regular milk too if you wanted

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24856 posts
status 23rd Jan '13
Quoting Misty Walls:" You can also mix it half & half with regular milk too if you wanted"

Thought about doing that to stretch it out and make it taste better. Food bank gave us three bags because our little one drinks a lot of milk and I can't afford to go buy much of anything right now :-/

Inc0gnitus 2 kids; Anchorage, Alaska 4325 posts
23rd Jan '13

Probably powdered milk, not only would it be somewhat cheaper, you'd probably drink less of it because it tastes like a foot :D.



I grew up on that stuff, my parents literally never bought real milk once in my childhood so I kind of have a bad taste in my mouth (literally and figuratively speaking) from it. But you gotta do what you gotta do.

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24856 posts
status 23rd Jan '13
Quoting Your friendly n00berhood :" Probably powdered milk, not only would it be somewhat cheaper, you'd probably drink less of it because ... [snip!] ... so I kind of have a bad taste in my mouth (literally and figuratively speaking) from it. But you gotta do what you gotta do."

Christopher won't drink milk without strawberry syrup in it so I figure all the better, it'll probably cancel out the bad taste that powdered milk has LOL

M walls 4 kids; Keenesburg, Colorado 7267 posts
23rd Jan '13
Quoting I♡C.:" Thought about doing that to stretch it out and make it taste better. Food bank gave us three bags because ... [snip!] ... bank gave us three bags because our little one drinks a lot of milk and I can't afford to go buy much of anything right now :-/"


DD (6) doesnt mind drinking the powdered but me and the older 2 dont care for it. When we are tight on money i mix it with the regular and the kids have never noticed. The grocery store by my house is almost $4 a gallon so unless i want to drive 30 miles to walmart im screwed

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24856 posts
status 23rd Jan '13
Quoting Your friendly n00berhood :" Probably powdered milk, not only would it be somewhat cheaper, you'd probably drink less of it because ... [snip!] ... so I kind of have a bad taste in my mouth (literally and figuratively speaking) from it. But you gotta do what you gotta do."

My FIL said he grew up on powdered milk too. He now won't drink it...he'll only drink Whole Milk fresh from the Farmers Market Lol.

Inc0gnitus 2 kids; Anchorage, Alaska 4325 posts
23rd Jan '13
Quoting I♡C.:" Thought about doing that to stretch it out and make it taste better. Food bank gave us three bags because ... [snip!] ... bank gave us three bags because our little one drinks a lot of milk and I can't afford to go buy much of anything right now :-/"

I wouldn't stress the taste too much, LO probably wont notice much of a difference if he/she doesn't drink regular mil often. I didn't know what milk tasted like until my first sleepover when I was 11. Before that the taste didn't bother me. The other poster had a good point, it's definitely more cost effective to use in baking.

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24856 posts
status 23rd Jan '13
Quoting Misty Walls:" DD (6) doesnt mind drinking the powdered but me and the older 2 dont care for it. When we are tight ... [snip!] ... never noticed. The grocery store by my house is almost $4 a gallon so unless i want to drive 30 miles to walmart im screwed"

Yep, our milk is $3.26 s gallon unless I catch it on sale. I remember about 3 years ago, it cost $1.97. :(

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24856 posts
status 23rd Jan '13
Quoting Your friendly n00berhood :" I wouldn't stress the taste too much, LO probably wont notice much of a difference if he/she doesn't ... [snip!] ... that the taste didn't bother me. The other poster had a good point, it's definitely more cost effective to use in baking."

I will be using it when I cook something for us to stretch out our regular milk.

Inc0gnitus 2 kids; Anchorage, Alaska 4325 posts
23rd Jan '13
Quoting I♡C.:" Christopher won't drink milk without strawberry syrup in it so I figure all the better, it'll probably cancel out the bad taste that powdered milk has LOL"

My mom used to buy chocolate syrup from Costco, the huge jug of it. That was what kept us drinking it as teenagers haha. Flavoring is definitely helpful, and you can always mix it 50/50 and maybe freeze the other half gallon?

[♥]Mrs. Taylor 18 kids; Texas 12250 posts
23rd Jan '13

<blockquote><b>Quoting I♡C.:</b>" Yep, our milk is $3.26 s gallon unless I catch it on sale. I remember about 3 years ago, it cost $1.97. :("</blockquote>




Holy cow. Our gallon milk here is .98 !!!

M walls 4 kids; Keenesburg, Colorado 7267 posts
23rd Jan '13
Quoting [♥]Mrs. Morgan:" <blockquote><b>Quoting I♡C.:</b>" Yep, our milk is $3.26 s gallon unless I catch ... [snip!] ... it on sale. I remember about 3 years ago, it cost $1.97. :("</blockquote> Holy cow. Our gallon milk here is .98 !!!"


seriously, our little single serve 12oz milks are usually 1.50

[♥]Mrs. Taylor 18 kids; Texas 12250 posts
23rd Jan '13

<blockquote><b>Quoting Misty Walls:</b>" seriously, our little single serve 12oz milks are usually 1.50"</blockquote>




That sucks. At the local grocery store its like 4.50, but if I go to HEB its .98 and the eggs there are .39. I just went shopping yesterday, and they had a 10lb bag of potatoes for .98 too! I love our HEB.