Reply
Recipes for feeding 6 on $6.50/day Punk Rock Princess {EBFT} 3 kids; Killeen, Texas 26868 posts
28th Jan '13

The challenge is:
Family of 6.
Must be well balanced.
$45 for the week.
$6.50 per day.
$2.15 per meal.



Give me a breakfast, a lunch and a dinner that all fall under $2.15 per meal.

Captain Obvious 2 kids; Havana, Cuba 25634 posts
28th Jan '13

:shock:



if anyone can do that they are my hero.



I spend $200/wk on a family of 4.

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24857 posts
28th Jan '13

Eggs and fruit for breakfast.
Meat balls and spaghetti for lunch or dinner.

I♡C&R. 2 kids; Thornton, CO, United States 24857 posts
28th Jan '13
Quoting Captain Obvious:" :shock: if anyone can do that they are my hero. I spend $200/wk on a family of 4."

I spend $400 a month for a family of three and that includes house hold items too such as cleaners, paper towels, diapers, toilet paper, etc.

Punk Rock Princess {EBFT} 3 kids; Killeen, Texas 26868 posts
28th Jan '13
Quoting Captain Obvious:" :shock: if anyone can do that they are my hero. I spend $200/wk on a family of 4."


I can do $65-100/week pretty easily for my family of 4.



The family this is for doesn't have a choice though.

Punk Rock Princess {EBFT} 3 kids; Killeen, Texas 26868 posts
28th Jan '13
Quoting I♡C.:" Eggs and fruit for breakfast. Meat balls and spaghetti for lunch or dinner."


Eggs are awesome for breakfast..or any other meal! Oranges are pretty cheap right now...



Pasta is also a good idea, thanks. :)

homes cool 2 kids; 2 angel babies; Indiana 60889 posts
28th Jan '13
Quoting Punk Rock Princess {EBFT}:" I can do $65-100/week pretty easily for my family of 4. The family this is for doesn't have a choice though."


Our average is 80.



Let me think on this.



I know I'd do a rice/bean dinner, and a breakfast dinner once a week if I needed to cut it down even more. But let me think on specifics...it's hard for me to imagine cutting it down even further.

user banned California 36390 posts
28th Jan '13

Do you have an Aldi? If not, Idk.how to do pricing

Punk Rock Princess {EBFT} 3 kids; Killeen, Texas 26868 posts
28th Jan '13
Quoting sassy chef:" Our average is 80. Let me think on this. I know I'd do a rice/bean dinner, and a breakfast dinner ... [snip!] ... I needed to cut it down even more. But let me think on specifics...it's hard for me to imagine cutting it down even further. "


Right?

Punk Rock Princess {EBFT} 3 kids; Killeen, Texas 26868 posts
28th Jan '13
Quoting Jude ♥ JGL:" Do you have an Aldi? If not, Idk.how to do pricing"


No they don't, just guessing is fine. :)

flip off 2 kids; Forks, Washington 1490 posts
28th Jan '13
Quoting I♡C.:" I spend $400 a month for a family of three and that includes house hold items too such as cleaners, paper towels, diapers, toilet paper, etc."


please teach me.....

I Stab People 3 kids; Zambia 6604 posts
29th Jan '13

watching... i need to cut my budget down.

id say buy in bulk but idk if they could all at once?

rice, beans, pasta, eggs

Ꭶwan♥Nemo 1 child; Kansas City, Missouri 7416 posts
29th Jan '13

Hmm let me try...
(All off brand--Best Choice or Aldis/Walmart brand whatev)
Grocery list: Fruit (whatever is on sale) $8 worth, eggs (2 dozen) $4, chicken breast pack $4, sandwich turkey meat $2.50, bag of pasta $2, rice $1, bag of frozen vegetables $2 each broccoli, peas, mixed veggies. Peanut butter $1.50, bread $2.50, cream of mushroom $0.75, cream of chicken $0.75, chicken broth $2, beans $2, milk $3, red potatoes 2 lbs $2



Breakfast: Cereal and milk,
fruit and eggs
toast and peanut butter and boiled eggs



Lunch: peanut butter and banana sandwich,
buttered pasta with peas, piece of fruit
turkey sandwich



Dinner: broccoli&rice casserole with mushroom soup
vegetable and pasta bake
beans and rice
chicken, rice, mixed vegetables and roasted potatoes



I tried.

That girl Amber +2 2 kids; California 6981 posts
29th Jan '13

<blockquote><b>Quoting Ꭶwan♥Nem

Ꭶwan♥Nemo 1 child; Kansas City, Missouri 7416 posts
29th Jan '13
Quoting Amberchik78:" <blockquote><b>Quoting Ꭶwan♥Nem