Reply
month food budget MariyamB Due August 22 (girl); 2 kids; Bangor, Maine 168 posts
25th Mar '13

We spend about 500-600 a month on food for 2 adults and one child but we never cook anything expensive, we don't even cook everyday. Sometimes I will cook and it will be our food for two days. I just don't get how our food budget is so high, i've tried everything. Even one week with out buying any meat, it was still 100 that week. Maybe its the state i live in, idk. I just dont get it. I live in upper new england.

user banned 3 kids; Portland, Michigan 15675 posts
25th Mar '13

What are you buying?

username1 1 child; Chicopee, MA, United States 30921 posts
25th Mar '13

sounds about what we spend every month on 2 adults 1 child too

♥Carly♥ 2 kids; California 5925 posts
25th Mar '13

For our family of 4 we spend about 60-100 a week on groceries. We don't eat dairy, or a lot of processed foods, and still manage to keep our budget pretty low.

Aiden,Jared&Olivia's momm 35 kids; Louisville, Kentucky 686 posts
25th Mar '13

Damn I spent almost 300 at the 1st of the month ans still have plenty until the 1st. Where do u shop and do u get brand name items. I know there are certain things that I have to have name brand but other than that it all gerneric

Jennybananna 2 kids; Gilbert, AZ, United States 25079 posts
25th Mar '13

Do you shop sales? Coupon? Meal plan and only buy what you need? Name brands vs generic. Cost of living is higher in some areas so maybe find out what others in your area spend if you are trying to compare it to something.

Brookie99 1 child; Fort McMurray, Alberta 1126 posts
25th Mar '13

We spend about $400 a month for SO and I. But we eat a lot of fresh vegetables and sea food which is expensive here because we are in the middle of Canada.

JoAnna &hearts's Jett 1 child; Midlothian, TX, United States 6064 posts
25th Mar '13

That sounds about how much we spend. I just spent about 325 two days ago and I can guarentee you that I will have to buy more by first week of April.

MariyamB Due August 22 (girl); 2 kids; Bangor, Maine 168 posts
25th Mar '13
Quoting fertile mertile:" What are you buying?"


usually 1-2 types of meat ranging from 2-4 lbs. Veggies, a lot of breads, fruits, snacks like popcorn, crackers, muffins, milk, eggs, juice. oil, pastas. Sometimes Ill add hambuger helper in there, or a frozen pizza. We don't eat out, maybe once every 2months.

Sarah ♥ K&K 2 kids; 2 angel babies; Golden Coast, CA, United States 116741 posts
25th Mar '13

Thats what I spend when DH is home for 2 adults and a 5 year old. We just live in a high cost of living area.

human making in progress 2 kids; Port Orchard, Washington 7986 posts
25th Mar '13

We spend on average 250-400 a month on food (sometimes its two adults one kid, sometimes its five adults two kids, and once a week we bring food for a potluck of 12 people)
we dont shop at the large supermarket stores like safeway, walmart, albertsons, etc. we shop at places like grocery outlet. we stock up when we find prices of things that are low. we have a second fridge/freezer combo and a deep freezer. we found bacon once, a pound a dollar. we also found oscar meyer beef franks (10 pack) 2/$1 and jalapeno beef franks 4/$1. Those weren't 'clearance' prices, but sale prices. so we stock up when its on sale, and only get what we need weekly.

Mama Kat ♥ 2 kids; NAPLES, ME, United States 9555 posts
25th Mar '13

For 2 adults and one child , I spend roughly $130 a week at the max.
Planning out my meals for the week (or month if you do it that way) , finding coupons, and looking at fliers for the sales have really helped bring it down.

user banned 3 kids; Portland, Michigan 15675 posts
25th Mar '13
Quoting MariyamBezhan:" usually 1-2 types of meat ranging from 2-4 lbs. Veggies, a lot of breads, fruits, snacks like popcorn, ... [snip!] ... juice. oil, pastas. Sometimes Ill add hambuger helper in there, or a frozen pizza. We don't eat out, maybe once every 2months."


You only buy like 2 types of meat like once a month? I don't see how your food cost so much but maybe it's where you live.

MariyamB Due August 22 (girl); 2 kids; Bangor, Maine 168 posts
25th Mar '13
Quoting fertile mertile:" You only buy like 2 types of meat like once a month? I don't see how your food cost so much but maybe it's where you live."


once a week. usually ranging from 2-4 lbs

ElleBelle (31 weeks) Due September 22; 1 child; 1 angel baby; Rio Rancho, NM, United States 21354 posts
status 25th Mar '13

That's our bill too. Groceries are expensive here, it sucks. Plus we eat a lot. And I buy name brands for.specific things because I'm a brat