Reply
Price my bows? Irish Twins Mama ♥ 2 kids; Iowa 2147 posts
Jul 21st '13

I need help with bow pricing. If people could give me an idea for prices on each one of my bows, I'd really appreciate it. Just tell me what you'd pay for each one.



1.
2reh63l.jpg
2.
33wwacn.jpg
3.
fx722f.jpg



4.
2yxryq1.jpg



5.
1268zmb.jpg

Cindy[+2]♥ TTC since Jul 2014; 1 child; Kentucky 11300 posts
Jul 21st '13

Maybe 1$ for the top 4. 2.50$ for the last one.

Smash Fins ; 2 kids; Denver, Colorado 1479 posts
Jul 21st '13

I was always told to take how much you spent on the supplies and times it by 3 and that's how much you should sell it for.

*Mommy for life* 4 kids; 4 angel babies; Franklin, Ohio 10552 posts
Jul 21st '13

$2-3 for 1-4 and 4$ for last one.

user banned Due September 18 (boy); 1 child; California 21617 posts
Jul 21st '13

The last one is the only one I would pay for. probably $4 or $5 for that one.

Wolfskrieger 17 kids; Morgan Hill, California 1569 posts
Jul 21st '13

No idea but your bows are pretty. If I had a girl I'd totally buy the first, second and last one like right now :)

D❤L 2 kids; Sunnydale, CA, United States 2772 posts
Jul 21st '13

The last bow is the only one I'd buy, I would only pay $3 max.

user banned 2 kids; Georgia 24891 posts
Jul 21st '13
Quoting Mama♥Sweetpea[31]:" The last one is the only one I would pay for. probably $4 or $5 for that one. "



this.



but I wouldn't pay over $3 for it.

thewininghooker. 1 child; 1 angel baby; Somewhere, In, Canada 72855 posts
Jul 21st '13

<blockquote><b>Quoting D❤E [26 weeks]:</b>" The last bow is the only one I'd buy, I would only pay $3 max."</blockquote>



:!:



The rest look like someone just piled ribbon together and thought it was cute. Silly ribbon sucks for bow making. Grosgrain holds shape much better! Get some practice and then maybe charge.

Irish Twins Mama ♥ 2 kids; Iowa 2147 posts
Jul 21st '13

Thanks ladies.

Mandy Schlatterer Due March 27 (girl); 2 kids; New Port Richey, Florida 1842 posts
Jul 22nd '13

only the last one is good. I'd pay $3 for it.